نانو کود چیست

نانو کود چیست ؟

کاربرد روز افزون کودهای شیمیایی به ویژه کودهای ازته باعث بروز خسارات جبران ناپذیر زیست محیطی، بهداشتی و اقتصادی شده است. همچنین تخریب ساختمان خاک یکی دیگر از عوامل مصرف بی رویه کودهای شیمیایی است. علاوه بر آن توسعه بیماریهای خطرناک نظیر انواع سرطان از عواقب مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی ازته و فسفاته می باشد با توجه به این معضلات شرکت فناور نانو پژوهش مرکزی با بهره گیری از متخصصین مجرب کشور پس از مدتها تحقیق و پژوهش، برای اولین بار در جهان به فناوری ساخت نانو کودهای بیولوژی دست یافت و اقدام به تولید انبوه این فناوری نموده است. محصولات حاصل از این فناوری شامل نانو کودهای بیولوژی، نانو کلات ها (جامد و مایع)، نانو کامپوزیت بیوارگانیک و کودهای ماکرو می باشد که دارای دامنه کاربرد برای تمامی محصولات زراعی، باغی، گلخانه و فضای سبز و چمن می باشد.

نانو کود بیولوژیکی بیوزر، یک ترکیب قدرتمند است که هم از نظر میکروارگانیسم های متنوع و مفید، غنی شده است و هم از نظر انواع عناصر میکرو که با فناوری نانو به دو شکل نانو ذره و نانو کلات غنی شده اند، تا ضمن ایجاد محیطی مناسب برای فعالیت میکروارگانیسم ها، توان گیاه را در رشد و توسعه تقویت کند. میکروارگانیسم های مورد استفاده شامل باکتریهای تثبیت کننده همزیست و غیرهمزیست ازت از جنس ریزوبیوم، ازتوباکترو آزوسپریلیوم، باکتری های حاوی آنزیم OPH که قادر به تجزیه و تبدیل باقیمانده سموم فسفره به فسفر قابل جذب می باشند. همچنین در ترکیب این کود از باکتریهای مفید که قابلیت حل کنندگی فسفر از ترکیبات آلی و معدنی را دارند قرار داده شده است. علاوه بر این از طریق فناوری نانو ترکیبات متنوع از عناصر میکروالمانت ها برای تقویت محیط رشد میکروارگانیسم ها و همچنین شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم می کند. همچنین باکتریهای مورد استفاده در ترکیب این کود، از توانایی تولید هورمون های رشد برخوردار هستند. نانوکود بیوزر از توانایی ویژه ای برای افزایش تولید و کاهش مصرف کودهای ازته و فسفاته فراهم می کند

مهمترین مزایای این کود :

 • کاهش مصرف کود ازته به میزان ۷۰ درصد
 • کاهش مصرف کودهای فسفره به میزان ۵۰ درصد
 • تقویت گیاه از طریق تامین عناصر ضروری
 • کاهش آلودگی ناشی از باقیمانده سموم فسفره
 • افزایش حاصلخیزی خاک
 • افزایش تولید به میزان ۱۰ تا ۴۰ درصد
نوشتهٔ پیشین
نانوکود-اولین بار در ایران و جهان بیوزر
نوشتهٔ بعدی
حضور شرکت بیوزر در نمایشگاه تخصصی کشاورزی جیرفت

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام من مى تونم سفارش کود نانو رو بدهم چون باغچه سبزى من ضعیف شده باسپاس

  پاسخ
 • هدف نهایی شرکت دانش بنیان فناور ناو پژوهش مرکزی با نام تجاری ” بیوزر” افزایش کیفیت و کمیت محصولات زراعی، باغی و گل خانه ای تولیدی و در عین حال کاهش هزینه تولید می باشد. با این حال با توجه به ارگانیک بودن تعداد زیادی از محصولات تولیدی، بحث زیست محیطی نیز مورد نظر قرار گرفته است.

  پاسخ
 • سلام.
  آیا همه کودهای معرفی شده در لیست تولیدات کاملا پایه ارگانیک دارند و یا برای غنی تر شدن و رعایت نسبت های NPK از مواد شیمایی هم در آن ها استفاده شده است؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست