کرم خوشه‌خوار انگور

کرم خوشه‌خوار انگور

از جمله آفات مهم درختان انگور است، و در تمام مناطق کشور وجود دارد. در باغاتی که جمعیت از حد بالایی بیشتر بشود خسارت سنگین وارد می‌کند. هر ساله باید برای مباره با نسل اول آن اقداماتی انجام شود. در بهار لاروهای جوان نسل اول از جوانه های گل دهنده و غنچه تغذیه کرده و روی آنها را تارهایی می‌پوشاند. در برخی موارد از جوانه های شاخه زا هم تغذیه می‌کند و در نهایت باعث خشکیدن گلها و جوانه ها و ریزش آنها می‌شود. لارو نسل دوم از گوشت غوره تغذیه می‌کند.

پوست غوره به دلیل تغذیه این آفت رنگ خاکی و پوست چروکیده پیدا می‌کند و باعث می‌شود حبه ها بریزند. خوشه های انگور بیشترین منبع تغذیه این آفت هستند و به دنبال آن خوشه ها مورد حمله انواع قارچ ها قرار می‌گیرند و باعث خسارت های ثانویه به محصول می‌شوند. در ارقامی که حبه ها متراکم هستند و پوست نازکی دارند این آفت خسارت ببیشتری وارد می‌کند. خسارت در کشت دیم کمتر از کشت آبی است.

این آفت در مناطق معتدل و گرم ۴ نسل دارد. ظهور آفت در اوایل فروردین و اوج پرواز آن در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت است. اوج پرواز نسل دوم در دهه سوم خرداد، و نسل سم اواخر تیر تا اوایل مرداد و اوج پرواز نسل چهارم اوایل شهریور می‌باشد. در مناطق سردسیر سه نسل در سال دارد. در مناطق سردسیر اولین پرواز آفت در اوایل اردیبهشت، اوج پرواز نسل اول  آن در اواسط تا اواخر اردیبهشت هستند. اوج پرواز نسل دوم در اواسط تیر، و نسل سوم اواخر مرداد تا اوایل شهریور است که بیشترین درصد خسارت این آفت بوسیله نسل سوم می‌باشد. زمستان گذرانی این افت به شکل شفیره در پیله سفید ابریشمی زیر پوست ساقه مو و در زیر برگهای ریخته شده در کف باغات است.

روش‌های مبارزه با کرم خوشه خوار

استفاده از ارقام با خوشه های کم تراکم، هرس شاخه های اضافی و درهم برای کاهش خطر سرمازدگی، شخم عمیق و یخ آب زمستانه برای از بین بردن شفیره ها، جمع آوری و از بین بردن علفهای هرز از کف باغات.

مبارزه شیمیایی با آفت

برای مبارزه با کرم خوشه خوار میتوان از لوفوکس، اسپینوزاد، فوزالون، دیازینون، تری کلروفن استفاده کنید،
زمان مناسب مبارزه هم بسته به منطقه و گاها هر باغ متفاوته و قاعدتا باید در هر مرحله با استفاده تله های فرمونی اوج فعالیت پروانه رو تشخیص بدین و یک هفته تا ده روز بعد اقدام به سمپاشی کنین.
اما بطور کلی میتونیم بلحاظ مراحل فنولوژیک انگور بگیم که

یک مرحله قبل از گلدهی

یک مرحله بعد گلدهی

یک مرحله در زمان شروع ترش و شیرین شدن اقدام به سمپاشی کرد

البته بعضی مناطق این آفت چهار نسل داره و باید در زمان شیرین شدن انگور هم سمپاشی انجام بشه.

 

نوشتهٔ پیشین
بیماری بلاست برنج
نوشتهٔ بعدی
نشست مدیر و کارشناس شرکت بیوزر با مدیر و کارشناس بخش هوشمندسازی کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست